در رابطه با نرم افزار لایت روم (Lightroom):

بی راه نگفته ایم اگر بگوییم، ابزار Adobe Photoshop Lightroom بسیاری از عکاسان جدید را سردرگم می کند. احتمالاً پیش خود می پرسید که این اپلیکیشن نام فوتوشاپ را یدک می کشد اما در حقیقت نرم افزاری با قابلیت های فوتوشاپ نیست. به طور کلی باید بگوییم که Lightroom اپلیکیشنی مهم برای عکاسان است.

اولین و مهم ترین چیزی که باید در مورد این ابزار بدانید این است که لایت روم برای هر عکسی که می گیرید یک فهرست (کاتالوگ) به حساب می آید. لایت روم شباهت کمی به فوتوشاپ داشته و بیشتر مشابه Picasa یا Apple Photos عمل می کند و برای عکاسان حرفه ای و یا آماتورهایی که به صورت جدی به دنبال این حرفه هستند، ساخته شده است.

ابزار شرکت ادوبی برای کمک به وارد کردن، پردازش، بررسی و ذخیره ی ده ها هزار عکس طراحی شده است. هر زمان که عکس جدیدی ثبت کردید، به راحتی آن را از داخل دوربین و یا کارت SD وارد فهرست لایت روم خود کنید. این تصاویر به صورت طبیعی روی هارد دیسک تان ذخیره می شوند و می توانید از طریق برنامه های دیگر نیز به آن ها دسترسی داشته باشید.

در حالی که مشغول وارد کردن عکس ها هستید، قادر خواهید بود کلمات کلیدی، عنوان، شرح تصاویر، نام مدل و دیگر اطلاعات مورد نیاز را به این تصاویر اضافه کنید. پس از آن که عکس هایتان را با موفقیت وارد این نرم افزار کردید، لایت روم مرور تصاویر و انتخاب بهترین عکس های ثبت شده را برای شما ساده تر می کند.

در ادامه قادر هستید، عکس های قابل قبول و یا رد شده را علامت بزنید و به آن ها امتیاز دهید. پس از آن نیز می توانید به فیلتر کردن این تصاویر به وسیله امتیاز و یا فرا داده دیگر بپردازید. این به شما کمک می کند تا به عنوان مثال با استفاده از فیلترهای 5 ستاره و سال 2016 بهترین تصاویری که طی سال گذشته به ثبت رسانده اید را ببینید.

لایت روم از ابزار قدرتمند فهرست نویسی برخوردار است؛ این در حالی است که اپلیکیشن های دیگر مثل Picasa یا Apple Photos تنها به ذخیره کردن تصاویر می پردازند و گزینه های زیادی را برای ذخیره سازی، دسته بندی و پیدا کردن عکس های دلخواه در اختیار شما قرار نمی دهند.

برای مثال در Apple Photos تنها می توانید تصاویر مورد علاقه ی خود را مشخص کنید و هیچ راهی برای امتیاز دادن به آن ها و یا علامت گذاری موارد رد شده وجود ندارد. اگر عکس های زیادی می گیرید، لایت روم ابزار مناسبی برای پیگیری آن ها محسوب می شود.

 

پردازش عکس های RAW

همچنین لایت روم یک ویرایشگر بسیار قدرتمند تصاویر RAW است. تصاویر RAW، عکس های گرفته شده در یک فایل با فرمت Lossless هستند. به جای آن که فقط اطلاعات کافی برای ثبت یک فایل مناسب JPEG ذخیره شود، DSLR ها و دیگر دوربین های با کیفیت می توانند توسط فایل های RAW تمامی اطلاعاتی گرفته شده از سنسور دوربین را ذخیره کنند.

این ابزار در مقایسه با فوتوشاپ ساده تر و قابل درک تر بوده و از برنامه هایی چون Picassa یا Photos قدرت بیشتری دارد. اگر در حال عکس برداری با فایل های RAW هستید، لایت روم بهترین اپلیکیشن برای ویرایش آن هاست. استفاده از آن ساده است و این امکان را فراهم کرده که بیشترین بهره را از تصاویر خود بگیرید.

 

خروجی خوب از تصاویر

در نهایت لایت روم یک ابزار قدرتمند برای استخراج تصاویر است. اگر به بارگذاری تصاویر روی شبکه های اجتماعی، ذخیره سازی آن ها روی هارد دیسک، چاپ تصاویر و یا تبدیل مجموعه ای از آن ها به یک گالری تحت وب و کتاب علاقه مند هستید، این برنامه می تواند فایل های بزرگ و حجیم RAW را به JPEG تبدیل نماید.

 

آموزش نرم افزار لایت روم (Lighroom) اولین بار در بهمن 1397 توسط آموزشگاه تخصصی عکاسی و تصویربرداری در اهواز بصورت یک ورکشاپ یک روزه تحت عنوان “ادیت 100 عکس در 10 دقیقه” برگزار شد، که با استقبال بسیار خوب هنرجویان و علاقمندان به ادیت عکس مواجه شد. پس از آن، دوره آموزشی نرم افزار Adobe Lightroom در لیست دوره های آموزشی آکادمی سرو قرار گرفت، تا بصورت کامل و جامع‌تر به مشتاقانش تدریس گردد.


جهت ثبت نام در دوره‌ی آموزشی نرم افزار ادوبی لایت روم، فرم زیر را تکمیل فرمایید.

نرم افزار لایت روم